Certifikace kosmetiky: Jak probíhá a co vše je potřeba splnit?

Chcete si nechat ocertifikovat kosmetický produkt? Víte, co vše to obnáší a co všechno je potřeba splnit a dodat, aby výrobce mohl prodávat svůj produkt? Povedu vás krok po kroku. 

Před nedávnem jsem na sociálních sítích hodila anketu s dotazem, zda vás zajímá, jak probíhá certifikace kosmetiky, zvítězila odpověď ANO. A tak jsem se rozhodla, že vás vezmu do tajů příprav. Aby výrobce mohl svůj produkt prodávat, musí mít takzvané hodnocení bezpečnosti kosmetického výrobku a schválenou provozovnu (něco málo jsem vám o tom psala zde,). Co se týče provozovny, tak je to záležitost hodně individuální dle prostorů, apod., takže úplně nemá smysl to dál rozvádět. O certifikaci jsem vám také už něco málo napsala, ale teď to trochu rozvedu, protože si myslím, že to stojí za zmínku. Vezmu vás do procesu všech nových produktů, které pro vás chystám a jako příklad použiju denní krém.

1, Vymyslet produkt

Jooo, tak to je takový základ základů. :D A taky ta nejnáročnější část. Takže jsem si řekla: ,,Ano, ráda bych zařadila denní krém." Poměrně jednoduchá věta, která odstartovala půl roční bádání a zkoušení a přemýšlení. Všechny produkty sestavuji sama, takže nejdříve zkoumám složení několika denních krémů, abych se mohla od něčeho odpíchnout. Poté zjišťuji informace o všech možných surovinách, abych věděla, co je lepší na den a co na noc a co dělá tahle a tamta a ta stopadesátá. Jakmile mám výčet surovin, začínám sestavovat recept. Musím vědět, kolik procent můžu použít, kolik už bude hodně a kolik zase málo. Tohle je část poměrně časově náročná, protože krém se člověk nenaučí dělat za jeden den (první pokusy krému datuji na listopad 2018 a od té doby jsem se učila, jak na ně). Takže poté, co sestavím recept, můžu se pokusit vyrobit první pokus (první pokus denního krému k certifikaci datuji na leden 2020). První pokus nedopadl dobře, takže přibližně deset hodin práce je pryč a můžu začít znovu. :D V pohodě, nic neobvyklého, takhle to prostě funguje. Abych to zkrátila, takhle postupuji do té doby, než se mi podaří vyrobit krém, se kterým jsem spokojená (konkrétně u denního krému to byl pokus 10). :D A teď co s množstvím nepovedených pokusů? No, rodina má zásoby na rok dopředu. :D Recepty se sestavují procentuálně a abych vyzkoušela i dobrou konzistenci, musím vyrobit minimálně 100g, takže to dělá přibližně 1l krému. A teď můžu říct: "Ano, takhle se mi to líbí!"

2, Příprava k certifikaci

Jakmile jsem si jistá výrobkem a stihla jsem zprudit pokusné králíky, aby produkt vyzkoušeli a jakmile mi má guru recept odkývne, následuje příprava k certifikaci. Denní krém má 24 surovin, ke každé surovině musím od dodavatelů sehnat takzvaný bezpečnostní list (jedná se o dokument, který uvádí detailní popis suroviny, takzvané CAS číslo, procentuální zastoupení, pokud má surovina víc podsurovin). Poté musím připravit procentuální tabulky, kterou společně se vzorky posílám k certifikaci. Tabulka zahrnuje latinský název suroviny, CAS číslo, procentuální zastoupení ve výrobku, procentuální zastoupení podsurovin (například surovina s názvem Algo boost obsahuje tři látky - glycerin, voda, extrakt z mořské řasy a tedy xy% vody, xy% glycerinu a xy% extraktu z mořské řasy) a suroviny (když se jedná třeba jenom o vodu, tak se uvádí 100%). Poté musím napsat výrobní postup, texty k etiketám a sestavit inci (latinské složení výrobku, postupuje se od nejvíce zastoupené suroviny po tu nejméně zastoupenou a na konci se uvádějí alergeny obsažené v esenciálních olejích nebo ve vonných kompozicích). Takhle je bod číslo dvě u konce. Poté stačí vyrobit vzorky a odeslat. U produktu, kde se vyskytuje voda, dělá se zátěžový test, aby se zjistilo, zda produkt splňuje požadavky a zda se nebude kazit. Poté se dělá mikrobiologický test a u některých výrobků také dermatologický test. To je takový základ, zálěží na každném, jaké další testy si bude chtít nechat udělat (pro děti, apod.) A přibližně tři měsíce mám prostor k další přípravě. 

3, Poslední část

Jakmile dorazí zpráva o hodnocení bezpečnosti kosmetického přípravku (neboli certifikace a nikoliv certifikát, certifikát je například pro označení: bio, vegan, ecocert, apod.), můžu zaregistrovat produkt do EU databáze. Poté se doladí etiketa, nechají se etikety vytisknout, vyfotit produkt, vyrobit produkt a potom tradáááá je hotovo. :)

 

A teď si tohle kolečko udělejte 7krát za sebou a máte připravených 7 produktů. :) 

 

A teď si to dáme časově:

Příprava sedmi produktů trvala 6 měsíců, tři měsíce pro certifikaci a přibližně dalších 14 dní pro doladění detailů - takže to máme 9 měsíců. Samozřejmě je to hodně individuální a odvíjí se to od množství produktů.

A teď si to dáme finančně:

Hodně lidí se mě ptá: ,, Kolik to vlastně stojí?" I to je hodně individuální a odvíjí se to podle množství produktů, které posíláte k certifikaci a zda se u všech dělají dermatologické testy i zátěžové, apod. V mém případě certifikace předešlých pěti produktů vyšla na 40 tisíc + grafik, fotograf, etikety, nákup surovin a lahviček/dóziček a máme to za přibližně 50 - 60 tisíc. :) Anoo, není to levná záležitost, ale stojí to za to!

 

P.S.: Kdyby vás k tomuto tématu něco dalšího zajímalo nebo byste měli nějaké otázky, klidně mi napiště a ráda článek rozšířím. :)

 

  • Home
  • Design Shoptetak.cz