Dnes vám něco napíšu o tom, co vše je potřeba připravit, když chcete odeslat nové produkty k certifikaci. Tento čtvrtý krok je tím předposledním před samotným spuštením do prodeje. O částí první, která se zabývala výběrem produktů, jsem psala ZDE. Druhá část byla věnována výběru surovin a tu si můžete přečíst ZDE. Další, třetí část, byla věnována sestavením receptu a následným testováním, můžete si ji přečíst ZDE.
Jakmile tedy mám připravený recept, se kterým jsem spokojená, můžu se vrhnout na přípravu tabulky, kterou následně zasílám k certifikaci. Nejdříve si musím od dodavatelů nechat zaslat všechny bezpečnostní listy k produktům. Poté se můžu vrhnout na tabulku. Tabulka obsahuje název suroviny, latinský název suroviny, CAS (číslo suroviny), procentuální zastoupení suroviny v receptu, procentuální zastoupení suroviny (pokud se jedná o suroviny, která obsahuje další suroviny), zamýšlenou funkci. Dále se sepisuje postup výroby, základní informace k produktu (o jaký produkt se jedná, k čemu se používá, jak se používá, kdo produkt vyrábí, jaké jsou skladovací podmínky). Poté přichází na řadu sepsání INCI (ingredients, tedy složení produktu v latinském názvosloví), to se sepisuje od nejvíc zastoupení suroviny po tu nejméně zastoupenou. Zapomenout se samozřejmě nemůžu na obalový materiál a k němu potřebný dokument ( z čeho je vyrobený, apod.). Poslední části je etiketa, která se také k certifikaci odevzdává, postačí samozřejmě návrh etikety v pdf souboru.
Jakmile mám tabulku připravenou a všechny věci k tomu, můžu napsat hodnotiteli (osoba, která vystavuje zprávu o bezpečnosti kosmetického produktu, tedy certifikaci), že bych chtěla certifikovat produkt. Hodnotitel mi poté napíše, jaké testy se budou dělat a to podle složení produktu, které hodnotiteli musím poslat. Pokud se jedná o produkt, který obsahuje vodní složku (vodu, květinovou vodu), tak se dělá zátěžový test a mikrobiologické zhodnocení, aby se vědělo, zda je produkt dostatečně dobře zakonzervovaný a zda se jen tak nezkazí. Dalšími z testů jsou například dermatologický test, změření Ph, zjištění faktoru u opalovací kosmetiky, apod.
Jakmile mám od hodnotitele informace, jaké produkty poputují k jakému testování, můžu se vrhnout na výrobu produktů. Ty následně odešlu společně s připravenou tabulkou. Certifikace trvá přibližně čtyři měsíce. Do té doby nemusím nic dalšího co se týče nových produktů řešit.
Často se mě také ptáte, kolik vlastně certifikace jednoho produktu stojí. To ale bohužel nedokážu přesně říct, protože to zálěží na složení produktu a také na testech, které jsou k jednotlivým produktům potřeba. Cena se tak pohybuje od 3 000 - 40 000 Kč za jeden produkt. Z mé zkušenosti můžu říct, že většinou mě certifikace pěti produktů vyjde na cca 30 - 40 tisíc. :)
A co se děje poté, když jsou produkty schválené? O tom si povíme příště v poslední části. :)
Chcete začít prodávat kosmetiku a nevíte si rady s certifikací? Nic se neděje. V nabídce pro vás mám kurz certifikace kosmetiky. Provedu vás celým procesem. Více informací o kurzu najdete ZDE.
Mějte se krásně!
Za Puaree,
Adri