Z certifikace: Část pátá, poslední! Finalizace a start prodeje.

Tento článek je ten poslední, který uzavírá náročný proces certifikace. Dozvíte se v něm, co následuje, jakmile je produkt schválený a co vše je potřeba udělat před samotným startem. O částí první, která se zabývala výběrem produktů, jsem psala ZDE. Druhá část byla věnována výběru surovin a tu si můžete přečíst ZDE. Další, třetí část, byla věnována sestavením receptu a následným testováním, můžete si ji přečíst ZDE. Předposlední, tedy čtvrtá část, ve které jsem se rozepsala o samotné přípravě produktu k certifikaci, je ZDE

 

Poslední část je ta nejméně náročná, ale za to velice důležitá. Jakmile mi hodnotitel dá informaci, že je produkt v pořádku a že už chybí jenom podpis hodnotitele, oddechnu si, protože vím, že všechno dobře dopadlo. Může se totiž stát, že produkt neprojde přes testy a musel by se buď opravit nebo poslat nový vzorek k testování. A to prodlužuje start prodeje.

 

Jakmile mám tedy hodnocení bezpečnosti kosmetického produktu doma, můžu opravit INCI (tedy složení výrobku), stává se, že jsem alergeny nevypsala dobře nebo jsem špatně napsala latinský název suroviny. Musím tak zkontrolovat všechny suroviny a opravit je na etiketě. Jakmile je opraveno, posílám etikety k tisku a nakupuju suroviny k výrobě. Poté následuje samotná výroba a propagace nového produktu spojená se zveřejněním startu prodeje. Takže nesmí samozřejmě chybět krásná fotka od naší fotografky.

 

Než ale spustím prodej, je potřeba produkt zaregistrovat do CPNP (Cosmetic Products Notification Portal, portál pro oznamování kosmetických výrobků), je to takový celoevropský registr. Vyplňuji zde opět všechny náležitosti k produktu (složení, fotku, kategorie produktu). Na první dobrou je tato byrokratická část docela matoucí, ale člověk si zvykne a jakmile zapisuje třeba pátý produkt, tak už ví, kam má klikat. Než ale můžu produkty zapsat do CPNP, musím se nejdříve jako výrobce registrovat a to do portálu ECAS, jakmile dostatu povolení z Bruselu, můžu přejít k registraci do SAAS a jakmile dostanu povolení, můžu přejít k registraci do CPNP a potom k registraci k jednotlivým produktům. Že vám jde hlava kolem z názvu ECAS, SAAS, CPNP? Z toho si nic nedělejte, já z toho byla ze začátku taky pěkně zmatená a musela jsem postupovat krok po kroku, abych něco nepopletla. Ale i tohle patří k celému procesu certifikace. Naštěstí do ECAS a SAAS se registruju jenom jednou a jakmile mám povolení, tak už můžu přejít rovnou do CPNP. Takže u dalších produktů už zadávám hesla jenom do CPNP. :) Ufff. :D 

 

Poté už stačí jenom nahodit produk na e-shopu a je hotovo. :)

 

Doufám, že se vám edice "Z certifikace" líbila a že vám byla aspoň trohu nápomocná nebo že jste si udělali aspoň malou představu o tom, co vlastně obnáší taková certifikace kosmetiky a jak hodně finančně i časově je náročná.

 

Chcete začít prodávat kosmetiku a nevíte si rady s certifikací? Nic se neděje. V nabídce pro vás mám kurz certifikace kosmetiky. Provedu vás celým procesem. Více informací o kurzu najdete ZDE.

 

Mějte se krásně!

Za Puaree,

Adri 

 

  • Home
  • Design Shoptetak.cz